Historia
Strona Główna
Rasy




Opieka
Decyzja o adopcji lub kupieniu kota powinna być odpowiedzialna – dokładnie przemyślana i przedyskutowana ze wszystkimi domownikami. Warto sprawdzić, czy przypadkiem ktoś z rodziny nie ma alergii. Przed ostatecznym wyborem dobrze jest udać się kilka razy do znajomych, którzy mają kota lub zapisać się jako wolontariusz w schronisku czy fundacji dla bezdomnych zwierząt i pomagać pracownikom.

Przygotuj mieszkanie lub dom na przybycie nowego członka rodziny. Kotek powinien mieć miejsca, w których będzie mógł się bawić, a także spokojnie odpoczywać. Może to być kanapa, legowisko przy ciepłym kaloryferze lub zwykła, wysoko umieszczona półka. Koty często wolą odpoczywać w ciepłych i spokojnych miejscach na wysokości niż na podłodze.

Dowiedz się więcej w artykule: Kot w mieszkaniu czy wychodzący?

Udaj się do lekarza weterynarii w ciągu pierwszych dni, gdy kot do Ciebie trafi, a najlepiej od razu. Załóż mu książeczkę zdrowia (otrzymasz ją w przychodni weterynaryjnej), w której będą znajdowały się potwierdzenia wykonania szczepień ochronnych, odrobaczenia i profilaktyki przed pasożytami zewnętrznymi. Znajdziesz tam też datę kolejnego zalecenia szczepienia.

Poznaj indywidualne potrzeby kota i dostosuj się do nich. Jeśli Twój pupil łasi się i domaga się pieszczot, staraj się je zaspokajać. Przyzwyczaj go do tego, że spędzacie razem czas, na przykład wieczorem na kanapie. Poświęcaj mu swój czas i uwagę, ale nie rób niczego na siłę. Głaszcz go i baw się z nim, jeśli to lubi i tego potrzebuje. Na pewno podziękuje Ci głośnym mruczeniem i łaszeniem się do Ciebie.

Sprawdzaj również, czy kot ma wodę w misce i obserwuj, czy pije. Koty zazwyczaj piją zbyt mało, przez co są bardziej narażone na choroby dróg moczowych. Myj codziennie miski przed nałożeniem mu kolejnej porcji jedzenia, codziennie zmieniaj wodę w misce lub w fontannie dla kota i regularnie sprzątaj kuwetę. Częstość czyszczenia kuwety zależy od rodzaju żwirku. Używając żwirku zbrylającego powinniśmy usuwać  „grudkę” po każdej wizycie pupila w jego „toalecie”. Stosując żwirek niezbrylający, należy na bieżąco usuwać kał z kuwety i  całkowicie wymieniać podłoże co kilka dni.

Kup kotu zabawki, dzięki którym będzie mógł zaspokoić potrzebę zabawy i instynkt łowiecki. Kot może bawić się sam, z innymi kotami, ale Ty także powinieneś się zaangażować. Do wspólnej zabawy przydadzą się wędki dla kota, czyli zabawki zawieszone na kijku. Unikaj zabawy z pupilem za pomocą ręki. Nie przyzwyczajaj go do drapania czy gryzienia dłoni.

Przyzwalając na to, dajesz mu pozwolenie na podgryzanie, dlatego o wiele lepiej sprawdzą się zabawki, które nie wymagają kontaktu kotka z Twoimi rękoma. Możesz też kupić kotu myszki, piłeczki i zabawki edukacyjne, dzięki którym będzie mógł bawić się sam i na czym będzie mógł skupić uwagę, gdy zostanie sam w domu.

Bardzo ważnym elementem każdego mieszkania, w którym mieszka kot, jest drapak. Może on być naścienny, mieć formę tuby lub być częścią dużego domku-legowiska dla kotka. Zwierzę powinno mieć miejsce, gdzie będzie mogło swobodnie ścierać swoje pazury. To bardzo ważne, szczególnie, jeśli nie obcinasz  mu pazurów i jeśli kotek wychodzi na zewnątrz jedynie od czasu do czasu.